// you’re reading...

Проба

За втори път тази година

Европейската централна банка понижи лихвените проценти за втори път тази година и за шести път от юни 2024-та насам, съобщават световните агенции. От ЕЦБ обаче уточняват, че „фазата на намаляване може да е към своя край“, защото инфлацията се охлажда и икономиката усвоява сеизмичните промени в геополитиката.

Намаляването на лихвените проценти прави новите заеми по-евтини за фирмите и домакинствата и растежът на заемите се ускорява. В същото време насрещният вятър към облекчаването на условията за финансиране идва от минали повишения на лихвените проценти, които все още се отразяват на запасите от кредити, а кредитирането като цяло остава слабо„, пише в изявлението на централната банка.

Сега депозитната лихва спада от 2,75% до 2,50%, достигайки най-ниското си ниво от февруари 2023-та година. От началото на облекчаването на паричната политика през лятото на миналата година този показател се е понижил с общо 1,5 процентни пункта.

Снимка 330962

Източник: iStock

Основната лихва по рефинансирането и лихвата по пределното кредитно улеснение съответно се понижават до 2.65% и 2.90%.


ЕЦБ за пореден път свали лихвените нива

ЕЦБ за пореден път свали лихвените нива

Кредитите ще останат евтини

Еврото увеличи печалбите си, докато облигациите паднаха след изявлението на ЕЦБ. Доходността на 10-годишните германски облигации се повиши с пет базисни пункта до 2,84%, а търговците намалиха залозите за по-нататъшно облекчаване, за да заложат само на 43 базисни пункта повече до края на годината, пише Bloomberg.

Европейската централна банка намалява очакванията си за развитието на икономиката в еврозоната. Според прогнозите брутният вътрешен продукт (БВП) на валутния блок ще нарасне с 0,9% тази година спрямо прогноза за ръст от 1,1 на сто, която банката обяви през декември миналата година.

БВП ще нарасне с 1,2 на сто за 2026-а година и 1,3% за 2027-а година, според анализаторите от централната банка.


За втори път тази година: Федералният резерв на САЩ намали лихвите

За втори път тази година: Федералният резерв на САЩ намали лихвите

Облекчиха ли се условията на американския трудов пазар?

Article source: https://money.bg/finance/za-vtori-pat-tazi-godina-etsb-namali-osnovnite-lihvi.html

Discussion

No comments yet.

Post a comment

Image and video hosting by TinyPic

Новини по дати

декември 2025
П В С Ч П С Н
« ное    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Валутни курсове

 AUD =  1.10524 лв
 CAD =  1.20611 лв
 GBP =  2.21674 лв
100  JPY =  1.09148 лв
 USD =  1.68956 лв