// you’re reading...

Проба

Двоен спад в търсенето на IT специалисти у нас. Какво се случва с пазара?

Двоен спад в търсенето на български ИТ специалисти в рамките на две години се вижда в големите сайтове  и платформи за обяви за работа. Въпреки този сериозен спад, търсенето остава, като този сектор все още е един от най-желаните на трудовия пазар. Все още ИТ индустрията предлага и едни от най-високите заплати в България, коментира в студиото на Money.bg HR експертът Петър Джугански. А това, че има постоянен спад на обявите за работа и съответно наемането на хора, само засилва желанието.

Освен това, средните възнаграждения в ИТ сектора все още са сред най-високите и още дълго ще е така.

ИТ позициите спаднаха драстично. През последните 4-5 години си водя лична статистика на публикуваните ИТ обяви. И е факт, че спадът е сериозен. На 15 август 2022 година, примерно, е имало около 40 000 общо обяви в най-големия портал за обяви в България. ИТ секцията тогава е имала над 5300 активни обяви. Буквално, минути преди да дойда в студиото, на същия сайт общо обявите са 38 000, за ИТ обаче те са едва 2500.


ИТ секторът в България: Рязкото покачване на заплащането и бумът при наемането на хора остават в историята

ИТ секторът в България: Рязкото покачване на заплащането и бумът при наемането на хора остават в историята

Пред Money.bg говорят Емил Танев и Милен Атанасов от MiNDS

HR специалистите смятат, че есента и зимата ще има лек ръст в търсенето на ИТ специалисти, но цялостният спад вече е факт. Полезно ли е всъщност това охлаждане на пазара в сектора, който има една от най-високите добавени стойности в българската икономика? Според Джугански обаче като цяло в кризите няма нищо хубаво.

Средните заплати на висококвалифициланите специалисти в технологичния сектор у нас са по-високи от тези на нашите съседи. В Сърбия плащат по-малко, на целите Балкани е така. Тук заплащането е съпоставимо на западните страни. На този фон много от позициите у нас паднаха и съответно конкуренцията намаля. Факт е, че ръстът се забави, което не е добра новина„, казва HR експертът.

„Твоето БЪДЕЩЕ“ е обща платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерно развитие, която свързва талантите с бизнеса.

Основните проблеми в ИТ индустрията в момента, че много от българските фирми, които се занимават с аутсорсинг, с отдаване на хора под наем на други компании, каквито има много у нас, те ще пострадат най-много, прогнозира експертът.

Снимка 684648

Източник: iStock

Напредъкът на изкуствения интелект е в полза на ИТ индустрията

Петър Джугански е категоричен, че напредъкът на AI е много добра новина за българския ИТ сектор. Защото именно той ще допринесе за появата на нови позиции, за търсене на нови кадри, както и за цялостния ръст на сектора малко по-напред във времето. HR експертът казва, че някои професии вече започват да изчезват, вследствие на изкуствения интелект, но пък тепърва ще се появяват нови.

Другият плюс за нас е, че се намираме в Европа. А българите са доста по-предпочитани от специалисти от Пакистан, да речем. Освен това имаме голям брой много добри висококвалифицирани специалисти.

Снимка 685729

Променят ли младите служители трудовите практики?

Редица проучвания показват, че най-младите на трудовия пазар, т. нар. Поколение Z (Gen Z), към което спадат хората родени между 1996 и 2009 година, постепенно променят изградените с десетилетия трудови практики. За тях водеща е по-голямата гъвкавост на работното място, възможността за кариерно развитие и съответно по-високо заплащане.

Именно тези хора са и едни от най-непримиримите към зачестилата от страна на много глобални компании практика за цялостно завръщане в офисите. И тепърва занапред, когато те станат основната сила в глобалния трудов пазар, работодателите ще трябва да се приспособят с промените.

Пазарът на труда вече се променя, но аз съм на мнение, че и ние, предишното поколение донякъде сме се борили за тези неща. В момента често тези млади хора са поставени в ситуация, в която не могат да избират и трябва да се примирят. В същото време част от бизнесите също се променят и адаптират. Аз се надявам, че бъдещето на работа в България да бъде няколко идеи по-гъвкаво, отколкото е в момента Ние сме от малкото страни, в които най-малко хора работят дистанционно и от вкъщи. Тук процентът е едноцифрен, докато в страни като Нидерландия и Финландия процентът е 40 на сто.

HR експертът е категоричен, че минималната и съответно средната работна заплата ще продължат да растат. Продуктивността също.


92% от работните места в ИТ сектора ще бъдат трансформирани от AI

92% от работните места в ИТ сектора ще бъдат трансформирани от AI

Според проучването най-големите промени ще се видят в работните места на средни нива

Целият разговор с Петър Джугански може да видите във видеото!

Article source: https://money.bg/guests/dvoen-spad-v-tarseneto-na-it-spetsialisti-u-nas-kakvo-se-sluchva-s-pazara.html

Discussion

No comments yet.

Post a comment