// you’re reading...

Проба

Втората икономика в света наводнява международните пазари с излишно предлагане на стомана

Китайските производители на стомана имат навика да които предлагат излишните си стоманени продукти. Според доклад, публикуван на nikkei.com, се прогнозира, че Китай може да завърши календарната година с рекордно висок общ износ, някъде над 110 милиона тона (MT). Ако е вярно, това ще бъде най-високата цифра от 2015 г. насам. Страната вече е доставила 53 милиона тона стомана през първата половина на 2024 г., отбелязвайки 24% увеличение спрямо същия период на миналата година.

Някои смятат, че този обем на износа е спад, в сравнение с общото производство на сурова стомана в Китай, което достигна около 1 милиард тона миналата година. Когато вътрешното потребление в Китай спада, това засяга играчите в стоманодобивната индустрия по целия свят, защото те трябва да започнат да се конкурират с евтините китайски стоманени продукти, наводняващи пазарите им.

Китай е номер едно в тази надпревара, произвеждайки над половината от общата стомана в света – 1,89 милиарда тона. В резултат на това всяко въздействие върху местното потребление на стомана несъмнено ще засегне други страни.

По-ниското потребление в Китай може да продължи още няколко години

Анализаторите прогнозират, че потреблението на стомана в Китай ще спадне до около 900 милиона тона тази година. Други прогнозират, че това може да е така през следващите няколко години.

За първите шест месеца на 2024 г. приблизителното потребление на стомана в Китай е около 479 милиона тона, което е спад от 3,3% на годишна база. Въпреки няколкото опита на правителството на Си Дзинпин да съживи икономиката, което от своя страна би могло да означава съживяване на секторите на стоманата и другите метали, има малък напредък.


Първият в света завод за зелена стомана ще се намира в Европа. Стартъпът си осигури $4,2 милиарда финансиране

Първият в света завод за зелена стомана ще се намира в Европа. Стартъпът си осигури $4,2 милиарда финансиране

Съоръжението ще се намира в Северна Швеция и по план трябва да заработи в началото на 2026-а

Освен това пазарът на недвижими имоти все още страда и както изглежда, може да не се възстанови дори през следващите няколко години. Растежът на инфраструктурата също се забави, което означава по-малко потребление на стомана за пътища и друга инфраструктура.

Очакванията са, че средният марж на печалба от продажби ще бъде дори по-нисък през 2024 г., отколкото през предходната година.

Трусове в стоманодобивната промишленост, засягащи настроенията в Китай

Неотдавнашният колапс на компанията Jiangsu Delong Nickle Industry Co е последната от поредица дългови кризи, които засягат втората по големина икономика в света, докато растежът се забавя. Компанията е един от водещите производители на неръждаема стомана в света. Jiangsu може да произвежда над 9 милиона тона неръждаема стомана годишно, както и други продукти от сплави, от заводите си в Китай и Индонезия.

Според доклада потенциалният колапс на компанията може значително да засегне производствения сектор на Китай и вече проблемния глобален пазар на никел. Местните власти са поели контрола върху повечето от заводите на компанията в опит да възстановят дългове и да защитят служителите. Останалите фабрики почти не работят.

Метеорологичните проблеми и слабото търсене за китайската стоманодобивна промишленост

Миналия понеделник цените на фючърсите на желязната руда паднаха, заради опасения за слаб пазар на стомана, влошен от неблагоприятните климатични условия в Китай. Освен това много показатели за стомана отчетоха загуби на Шанхайската фючърсна борса.

Article source: https://money.bg/economics/vtorata-ikonomika-v-sveta-navodnyava-mezhdunarodnite-pazari-s-izlishno-predlagane-na-stomana.html

Discussion

No comments yet.

Post a comment