С 14,4 на сто нарастват общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях хора през второто тримесечие на 2022 г. спрямо второто тримесечие на 2021 година, показват предварителни данни на Националния статистически институт. В индустрията увеличението е с 15 на сто, в услугите – с 16,8 на сто, и в строителството – с 11,5 на сто.
По икономически дейности най-висок ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори „Административни и спомагателни дейности“ – с 22,5 на сто, „Култура, спорт и развлечения“, „Други дейности“ – с по 19,4 на сто, и „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“ – с 18,2 на сто.
През второто тримесечие на 2022 г. спрямо второто тримесечие на 2021 г. разходите за възнаграждение за един отработен час се увеличават с 14,6 на сто, а другите разходи (извън тези за възнаграждения) – с 13,5 на сто. По икономически сектори изменението на разходите за възнаграждения спрямо същия период на предходната година варира от 22,8 на сто за „Административни и спомагателни дейности“ до 1,8 на сто за „Хуманно здравеопазване и социална работа“.
България е с най-ниски сравнителни разходи за труд в ЕС, съобщи тези дни Агенцията за икономическо развитие на Германия – (Germany Trade Invest – GTAI). В публикацията си „Разходи за труд и работна заплата – България 2022″ агенцията, цитирана от Германо-българската индустриално-търговска камара в последния брой на бюлетина си Bulgarien Aktuell, получен в БТА, информира за пазара на труда, разходите за заплати и трудовото законодателство в България и препоръчва компаниите да се стараят повече, за да задържат квалифицираните служители. Ниските разходи за труд са предимство на локацията, се посочва в публикацията.
Article source: http://www.economynews.bg/144-ръст-на-общите-разходи-на-работодателите-news105405.html
Discussion
No comments yet.